Ami az egyiknek szemét, a másiknak kincs!
Manapság minden az újrahasznosításról szól. Egyeseknek ez csak egy új „trend”, míg másoknak erről szól az egész élete.
Ki ne hallott volna olyan művészekről vagy divattervezőkről akik a mások által kidobott dolgokból készítettek ruhát, szobrot, bútort, vagy bármi egyebet. Most mi is megosztunk veletek pár olyan tárgyat, amiket érdemes a szemetes helyett egy fiókban tárolni.
Kezdjük azokkal amik biztosan minden háztartásban megtalálhatóak:
Karton:
A karton mindig jól jön, nem csak a horgoláshoz! Lehet ragasztani, festeni… Ha horgolásról van szó, a karton általában segít fixálni a dolgokat. Például egy figura talpába ragasztva, egyenes állást biztosít.
Vagy horgolt házikó esetén a falak merevségét biztosítja… Hasznos lehet csokoládék, teák, vitaminok, háztartásban használatos szerek dobozai, vagy zoknik, ruhák kartonjai. Kisebb dobozokból készíthetünk ékszeres dobozt, horgoljuk körbe és díszítsük.
Műanyag kupak. Egyes figuráknál érdemes talpazatot készíteni. Persze itt is elővehetjük a kartont, de sokkal könnyebb körbehorgolni egy kupakot. Illetve ezeket is szintén használhatjuk a figurák talpába ragasztva. Ugyan ezt a célt szolgálhatja a befőttes üveg, vagy fémből készült krémes dobozok teteje.
A vizes üvegek nyakán található műanyag karikák. Ezekből is sok méret van, éppen ezért itt is van választék. Felhasználhatjuk például angyalok glóriájához. Csak rá kell horgolni és már használhatjuk is.
Hasznos lehet a salátás, fülpiszkálós dobozok, tejfölös, joghurtos vödrök teteje. És ne feledjük a tusfürdőket sem! Főképp a mai újrahasznosított flakonok olyan vékonyak, hogy egy ollóval is könnyen el lehet vágni. A tetejük is használható szintén talpazatnak.
A műanyagnál maradva ejtsünk szót a golyós dezodorokról. A kifogyott flakonokból egy kisolló segítségével könnyen kipattinthatóak a golyók. Mossuk el és már használhatjuk is. Készíthetünk belőle csörgőt egy figura belsejébe, vagy körbehorgolhatjuk és gömb, vagy akár egy figura feje is lehet belőle.
Ha új zoknit vásárolunk, még előfordul hogy fém kapoccsal van összefogatva. Ezeket is érdemes félretenni. Használhatjuk babáknál például hajcsatként, vagy ruhát díszíthetünk vele. Esetleg masni közepét díszítheti vagy össze is lehet vele fogatni.
Elhasznált cellux vagy szigszalagok gurigája. Ezeket is sokféleképpen lehet hasznosítani. Ha erős kartonból vagy műanyagból van lehet belőle akasztót is készíteni. Szintén használható talpazatnak, vagy a nagyobbakból tároló/tálka is készülhet.
Általában a fagyasztós vagy uzsonnás zacskókhoz jár a záró drót. Sokszor felesleges hozzájuk ezért ha megmarad hasznosíthatjuk figurákhoz.
A már tovább nem adható, szakadt plüssök. Ha csak megunt egy játék érdemes tovább adni, elajándékozni, adományozni. De ha már menthetetlen akkor jön a „Hasznos holmik doboza”, hogy mentse ami menthető.
A tömőanyag KINCS!
A figurák szemei, orrai pedig a másik ritka gyémántszem a dobozunkban.
Ugyan ez a helyzet a gyerekek ruháival. Ha már túlságosan nyűtt vagy szakadt jöhet a mentő hadjárat.
Gyöngyök és flitterek, ezeket később felvarrhatjuk bármire.
Strasszok és kövek. Ezeket ragasztó segítségével szintén később bármihez felhasználhatjuk.
Babákhoz készített ruhákhoz nagyon jól jön ha eltesszük a gombokat, vagy fém kapcsokat.
Érdemes eltenni a láncokat, akár kulcstartóból vagy bizsu ékszerből megmaradt darabokat. A kulcstartóét úgy ahogy van felhasználhatjuk bármikor, a láncokból pedig főképp horgolt babáknak készíthetünk ékszereket.
Sokan használunk otthon ragasztó pisztolyt. Én általában a közepes árkategóriájút választom. Ezek mindig csöpögnek kicsit, tehát termelnek egy kis felesleget. Egy fém doboz tetejét érdemes alá tenni, erről könnyen leszedhetőek a kis pontocskák. Ha csak éppen egy kicsi ragasztóra van szükségem egy gyertya fölött, fogpiszkálóra vagy egy darab drótra szúrva (vigyázva, mert átmelegedhet) szoktam visszamelegíteni. Így megspórolhatjuk az áramot és a további felesleges cseppeket is. Vagy hasznosíthatjuk nehezék, töltelékként is mint granulátumot.