Receptek – Gyurmák, Keményítő anyagok
kép forrása: mindy.hu
A receptek közül nem próbáltam ki mindet, de azokon az oldalakon ahol találtam őket pozitív visszajelzést kaptak.
Só(liszt)gyurma
- 20 dkg liszt
- 20 dkg apró szemű só
- 125 ml víz
- 1,5-2 ek. olaj
A hozzávalókat összegyúrjuk és pihentetjük kb. 10-15 percig.
Ezután tetszés szerint formázzuk, majd levegőn vagy sütőben szárítjuk.
Felhasználása: Ha nagyobb méretű cserepes virágot készítünk, néha szükséges a cserép súlyozása. Ezt megoldhatjuk apróbb kövekkel is, de ha ilyenünk nincs akkor ez a gyurma éppen megfelel erre a célra is. Apró golyókat készítünk belőle amit sütőben kiszárítunk és a cserepet kitöltjük vele. Ha pedig marad belőle egy edényben hosszú-hosszú ideig eltárolhatjuk. Így akár előre is legyárthatunk belőle kisebb-nagyobb mennyiséget is.
Színezett Só(liszt)gyurma
- 25 dkg liszt
- 25 dkg apró szemű só
- 100 ml víz
- 2 ek. olaj
- 1 kávésk. ételfesték
Bögrés Színes Só(liszt)gyurma
2,5 dl-es bögrével mérve
- 2 ½ b. liszt
- 1 b. apró szemű só
- 1 cs. üdítőpor (9g)
- 1 b. langyos víz
- 1 ek. étolaj
- ½ cs. sütőpor (6g/csomag)
A langyos vizet, olajat, üdítőport összekeverjük, majd hozzáadjuk a többit is és jól összedolgozzuk. Turmixgéppel a legpraktikusabb.
Gyurma
- 120 g sütőpor
- 60 g keményítő
- 180 ml víz
- ételfesték
Száraz hozzávalókat összekeverjük, majd hozzáadjuk a vizet. Csomómentesen elkeverjük, majd kis lángon addig melegítjük, hogy gyöngyözzön. Ezután hozzáadjuk az ételfestéket és 30 percig pihentetjük. Ez a fajta gyurma inkább kiszúróval készített figurákhoz, díszekhez vagy nyomatokhoz (kéz, láb nyom) alkalmas.
Gyurma
- 1 csésze szódabikarbóna
- 2 csésze keményítő
- 1¼ csésze víz
Csomómentesre keverjük, majd közepes fokozaton / lángon addig főzzük, amíg összeáll. Nedve konyharuhával letakarjuk amíg ki nem hűl. Ez a fajta gyurma inkább kiszúróval készített figurákhoz, díszekhez vagy nyomatokhoz (kéz nyom) alkalmas. Viszont ha megszáradt a szódabikarbónától diszkréten csillogni fog.
Keményítő anyag
- 1 púpozott ek. keményítő
- 2,5 dl víz
Csomómentesen elkeverjük, majd gázon addig főzzük, amíg átlátszó és sűrű nem lesz.
Hagyjuk kicsit kihűlni, majd a keményíteni kívánt darabot alaposan forgassuk meg benne. Dolgozzuk kézzel bele az anyagba. Lassan szárad így van lehetőség időközben többször igazítani a kívánt végeredmény eléréséért. (Nagyon ragacsos, ezért ne tegyünk papírt, vagy alufóliát a szárítandó figura alá, mert ráragad) Ügyeljünk rá, hogy száradás előtt ne maradjanak rajta darabok, illetve a lyukakból akár egy ronggyal, fülpiszkával vagy papírral távolítsuk el a felesleget, mert ha megszáradt hártyás réteget képez. Horgolt fülbevalókhoz ajánlom ezt az anyagot, ugyanis a cukros keményítővel ellentétben ez az anyag száradás után is könnyű marad. Viszont a már megszáradt darabokból ugyanúgy ki lehet mosni a keményítőt ha nem sikerült jól, de egy kicsit nehezebben mint a cukros verziónál.
Cukros Keményítő
- 1 ek. krist. cukor
- 1 ek. víz
A mennyiség mindegy, csak egyenlő arányban használjuk.
Addig főzzük, amíg elkezd bugyogni, de ne várjuk meg, hogy lobogjon. Nem szabad forralni!
Észre fogjuk venni, hogy szirupos állagúvá válik. Zárjuk el és hagyjuk kihűlni. A keményíteni kívánt darabot áztassuk benne pár percig, majd nyomjuk ki és formázzuk, vagy helyezzük formára és szárítsuk ki. Amennyire csak tudjuk nyomjuk ki belőle a szirupot, mert amikor megszáradt ad egy kis súlyt a figurának. Sokak szerint ez a módszer nem alkalmas karácsonyi figurák (pl. angyalkák) keményítésére mert a melegben visszaolvad a már régebben megszilárdult anyag. Én személy szerint ezt még sosem tapasztaltam, több éve kikeményített angyalok és egyéb díszek lógnak mind a fán, mind pedig az ablakban (alatta a radiátor) és se sárgulást, se lágyulást nem észleltem rajtuk. Ha pedig a kikeményített figura ferde vagy nyomott lett, egyszerűen langyos vízbe áztatva kimoshatjuk belőle a már megkötött keményítőt és kezdhetjük elölről. Egy próbát megér.