Horgolt (Amigurumi) Szaloncukor Leírása
Egy kis érdekesség a Szaloncukorról;
A szaloncukor ősét (a fondant-cukrot, ami túltelített cukoroldatból felfőzéssel készült, puha, kikristályosított massza) a franciák a 14. században kezdték el készíteni, tőlük német bevándorló cukorműves mesterek közvetítésével, a 19. század első harmadában érkezett Magyarországra, majd vált népszerű karácsonyi édességgé és egyúttal a magyar karácsonyfák csillogó díszévé is. A francia papillote (hajcsavaró papír, papírhüvely) nevű fondant-cukorka (folyadékkal töltött cukorka) sztaniolpapír csomagolásának belsejére aforizmákat nyomtattak.
Magyarországon a szaloncukrot kezdetben kézzel készítették, de a 19. század végén megjelentek az első fondantkészítő gépek, amelyek a Stühmer Frigyes hamburgi cukrászmester által alapított, első magyar gőzüzemű csokoládégyárban működtek, és gyártották a karácsonyi édességet a Gerbeaud cukrászda számára.
Kugler Géza az 1891-ben megjelent „Legújabb nagy házi cukrászat” című könyvében már 17 féle szaloncukorreceptet írt le. A magyar cukrászdák szaloncukrait a vevők készletről vásárolhatták vagy meg is rendelhették. A megrendelő határozhatta meg, hogy milyen ízű szaloncukrot, milyen színű szaloncukorpapírba, valamint milyen színű és minőségű (sima vagy préselt mintájú) sztaniolba csomagolva kér.
„Jókai még szalonczukkedlinek nevezte a szaloncukrot, ugyanis a cukorka neve a német salonzuckerl szóból ered. 1891-ben jelent meg Hegyesi József magyar-franczia szakács és vállalkozó »A legújabb házi czukrászat« című kézikönyve, amelyben tizenhétféle szaloncukrot ír le, így pl.: szalon-ananász czukorkák, szaloncréme-bonbonok, szalon-marasquin-czukorkák, szalon-pisztácz-czukorkák.”
A szaloncukor-készítési műveletek közül legtovább a csomagolópapír rojtozása maradt kézi, de később az ún. ricselő gép segítségével ezt is gépesítették. A régi, híres cukrászdákban az inasok feladata volt a rojtozó gépet működtetni. A legnevesebb cukrászdákban óriási mennyiségű szaloncukrot készítettek. A formákat átszitált rizslisztbe mártották, ezután öntötték a folyékony, főzött cukormasszát a mélyedésbe. A cukor megdermedése és megszáradása után csomagolták a szaloncukrot a szivárvány minden színében pompázó, csillogó sztaniolpapírba.
Karácsony környékén a magyarok mintegy 6 milliárd forint értékben költenek szaloncukorra. Háztartásonként mintegy 1 kilogramm az átlagosan megvásárolt mennyiség. A vásárlók árérzékenységét mutatja, hogy kettő ezer forint körül mozog átlagosan 2018-ban a vásárlók ártűrő képessége, azaz itt húzódik a vásárlóknál az a lélektani határ, amely felett már átgondoltabbá válik a drágább szaloncukrok vásárlása.
Forrás: Wikipédia
Rengeteg oldalt, leírást, videót…. végignéztünk hogy egy remek kis szaloncukor mintára leljünk de sajnos mindhiába. Ugyan van számos hasonló, illetve szaloncukornak mondott minta de valahogy egyik sem az igazi. Ezért a Kéksziget Blog csapata összedugta (virtuálisan természetesen) a fejét, hogy kiötöljön valami, az eredetihez méretben és formában hasonló, horgolt szaloncukrot! Nos íme az eredmény mindenki döntse el maga, hogy jónak találja e?!
1,5mm-es tűvel horgolva; kb. 10 cm hosszú
Cukor Test
- „A” szín -
15 lsz (ford.)
1-12: FP (14) (ford.)
Félbehajtjuk, és összevarrjuk az első és utolsó sort, hogy egy hengert kapjunk.
Elvágjuk a fonalat, és újra csatlakoztatjuk a kapott henger oldalába.
Cukor Szoknya
- „A” szín –
1: RPx12 (12)
2: 2ERP (24)
3: ERP (24)
- „B” szín –
4: ERP (24)
vagy ha cikcakkos illetve szolidabb arany / ezüst szegélyt készítenénk így horgoljuk;
4: RP (24)
5: [(HP, 2lsz, (ford.) P)]x24
Mikor elkészültünk az első „szoknyával” az első sor alatt, varrjuk körbe a cukrot és jó szorosan húzzuk össze majd rögzítsük. Vagy szimplán egy szál fonalat kössünk köré.
Tömjük ki a „testet”, majd ha ez megvan ismételjük meg itt is ugyanazokat a lépéseket.
A Szaloncukor mintáját a Kéksziget Blog csapata alkotta meg!
A minta ingyenes cserébe kérlek ha bárhol megosztod tüntesd fel a bejegyzésben, hogy a keksziget.blog.hu oldalról származik! Köszönjük!!!
Ha kérdésed van keress meg minket itt, vagy e-mailen!
Íme a kezdet és a vég!
Illetve ha valakinek mégis a régifajta horgolt szaloncukrok tetszettek volna, akkor íme egy másfajta minta;
Kép forrása: google/eredeti videó
Cukor Test
- "A" szín -
24 lsz (végén HP-vel összekapcsoljuk)
1-4: ERP (24)
5: 2ERP (elh.) (12)
6: 2ERP (elh.) (6)
Cukor Szoknya
- "B" szín -
8: (ERP, 2lsz, ERP)[->lsz-re horg.] (x6)
9: (ERP, 3lsz, ERP)[->lsz-re horg.]
10: (ERP, 3lsz, ERP)[->lsz-re horg.], lsz
Ha ezzel elkészültünk, jöhet a másik fele.
Az első 24lsz-es körbe kezdjük el ismét a horgolást, majd mielőtt elkezdjük fogyasztani a szemeket tömjük ki a cukor testet.
Eredeti videó (magyarul): https://www.youtube.com/watch?v=BhL5EdHkqzQ